Javni sklad RS za kulturne dejavnosti - JSKD RS je podelil:

PLAKETO in LISTINO METE VIDMAR

naši SABINI in BARBARI

Javni sklad RS za kulturne dejavnosti – JSKD RS vsako leto podeljuje posebna priznanja za področja glasbene, gledališke, folklorne in plesne dejavnosti.
Za plesno dejavnost podeljuje plaketo in listino Mete Vidmar.
Priznanja METE VIDMAR, so poimenovano po plesalki in utemeljiteljici sodobne plesne pedagogike in izraznosti na Slovenskem.

Sabina Schwenner
prejemnica plakete Mete Vidmar 2024

Plaketa Mete Vidmar je
najvišje priznanje za področje plesne dejavnosti.

Merila za podelitev Plakete Mete Vidmar so izredni ustvarjalni ali poustvarjalni dosežki ali življenjsko delo na področju plesne dejavnosti.
Na podlagi pravilnika in prejetih vlog se vsako leto lahko podeli največ ena Plaketa Mete Vidmar.

Barbara Kanc
prejemnica listine Mete Vidmar 2024

Listina Mete Vidmar je
posebno priznanje za področje plesne dejavnosti.

Merila za podelitev Listine Mete Vidmar so dolgoletno strokovno in organizacijsko delo, kulturno vzgojno in mentorsko delo,
analitično, raziskovalno in publicistično delo, ki je pomembno vplivalo na razmah ljubiteljske kulturne dejavnosti na plesnem področju.
Na podlagi pravilnika in prejetih vlog se vsako leto lahko podelijo največ tri Listine Mete Vidmar.

UTEMELJITEV OB PREJEMU PRIZNANJA »PLAKETA METE VIDMAR«:

Sabina Schwenner izstopa s svojim izjemnim prispevkom k sodobni plesni umetnosti v Sloveniji. Njeno delo kot koreografinje in mentorice v Plesnem studiu Intakt od leta 2009 odraža visok nivo strokovnosti, inovativne pedagoške prakse in predanega mentorskega vodenja mladih plesalcev.

Kot plesna pedagoginja, koreografinja in mentorica že 15 let redno deluje v Plesnem studiu Intakt, kjer s plesalci in plesalkami aktivno sodeluje na državnih festivalih, kot sta Pika miga in ŽIVA. Na tekmovanjih OPUS 1 je kot mentorica osvojila številna zlata, srebrna in bronasta odličja. Njene koreografije so prefinjene in idejno močne – otroški domišljiji dajejo krila, obenem pa odpirajo širino plesnega izraza in poglabljajo ustvarjalni potencial mladih.

Njeno mentorsko delo na državnih in mednarodnih tekmovanjih mladih plesnih ustvarjalcev OPUS 1 je prineslo izjemne rezultate. Posebej izstopa sodelovanje z mlado plesalko Taro Ferbežar Felgner, ki je na mednarodnem tekmovanju OPUS 1 leta 2016 v SLG Celje prejela nagrado za najboljšo miniaturo v celoti. To sodelovanje se je nadaljevalo z nagrado generacijske žirije za miniaturo Sanjati – Želeti si na mednarodnem tekmovanju OPUS 1 leta 2017. Nagrada je omogočila produkcijo predstave DRUGAČE (delci), ki je bila premierno izvedena leta 2019 v Cankarjevem domu v sklopu Festivala sodobnih umetnosti mladih Transgeneracije.

Sabina Schwenner se odlikuje s pristnim in spontanim pedagoškim pristopom, ki navdihuje otroke in mladostnike ter jim sodobni in ustvarjalni ples približa kot naravno in svobodno izražanje čustev, misli in idej. Njena sposobnost vodenja mladih skozi plesno improvizacijo in uvajanja v zahtevne plesne tehnike motivira in spodbuja njihovo rast.
Njena koreografska poetika je prepoznavna po čistosti, minimalizmu giba in premišljeni kompoziciji, kar odlično dopolnjuje njen občutek za pedagoško delo. S tem mladim približa sodobni ples skozi vsebinsko bogate in ustvarjalne plesne programe na najvišji ravni.
S svojim dolgoletnim delom in angažmajem v Plesnem studiu Intakt Sabina Schwenner izkazuje izjemno predanost, strokovnost in ustvarjalnost. Je ključna figura pri popularizaciji, prepoznavnosti in aktualizaciji sodobne plesne umetnosti mladih v Sloveniji.

UTEMELJITEV OB PREJEMU PRIZNANJA »LISTINA METE VIDMAR«:

Barbara Kanc izstopa kot izjemna ustvarjalka na področju sodobnega plesa, še posebej pa navdušuje s svojim pedagoškim delom z najmlajšimi v Plesnem studiu Intakt. Njena predanost poučevanju ustvarjalnega in sodobnega plesa otrokom ter mladostnikom se odraža v njenem navdihujočem, kreativnem, srčnem in umirjenem pristopu.

Njeno delo v Plesnem studiu Intakt temelji na prepričanju v moč giba kot instinktivnega načina izražanja najmlajših. Ne ustvarja zgolj spodbudnih ustvarjalnih okolij, temveč tudi poti za odkrivanje samega sebe. Z otroki že vrsto let ustvarja plesne miniature in predstave, ki se uspešno predstavljajo na plesnih revijah po vsej Sloveniji, od območnih do državnih plesnih srečanj.

Od leta 2021 njeno delo kot mentorice najmlajšim plesnim ustvarjalcem v Plesnem studiu Intakt prinaša svežino in inovativnost. Njen pedagoški pristop temelji na prepričanju, da je gib univerzalen način izražanja čustev, pripovedovanja zgodb in povezovanja s svetom. Verjame, da otroci skozi gib ustvarjajo izkušnje, ki jih z besedami težko izrazijo, kar predstavlja bogat prispevek k njihovemu celostnemu razvoju.
Poleg pedagoškega dela se Barbara posveča tudi ohranjanju kulturne dediščine, zlasti na področju zgodovinskih plesov. Njeno sodelovanje z Ansamblom za staro glasbo Capella Carniola njeni raznoliki umetniški poti dodaja dodatno dimenzijo.

Barbara Kanc s svojim delovanjem na področju sodobnega plesa in izobraževanja mladih ustvarjalcev pomembno prispeva k prihodnosti plesne umetnosti. Njeno delo odraža ne le vrhunskost v sodobnem plesu, temveč tudi izjemen pomen plesa za razvoj ustvarjalnosti mladih na širšem umetniškem področju. Je vsestranska umetnica, katere prispevek ima dolgoročen vpliv na plesno skupnost.

Fotografije: Anka simončič